Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılında Şehitler Anıldı


 
 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde Muğla’da çeşitli etkinler gerçekleştirildi.
 
Şehitlik Anıtı’nda başlayan törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam, Vali Yardımcıları Fethi Özdemir ve Turgut Çelenkoğlu, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, kamu kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.
 
Muğla Şehitler Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı atışının ardından Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Alsan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
 
Anıt şeref defterini imzalayan Vali Esengül Civelek şu ifadelere yer verdi:
“Aziz Şehitlerimiz,    
Şanlı tarihimizin destansı mücadelelerinden biri olan, tüm dünyaya Türk’ün azim ve kararlılığını ispat eden Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünde şükranla ve minnetle huzurunuzdayız.
Bizlere bıraktığınız, bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bu mukaddes vatan topraklarına çok büyük fedakârlıklarla sahip olduğumuzun bilinciyle, emanetinizi geleceğe ve daha ileriye taşıyacağımıza söz veriyoruz. İstiklalimizi ve istikbalimizi korumak siz aziz şehitlerimize karşı en büyük sorumluluğumuzdur. 
Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Vatan size minnettardır. 
Ruhunuz şad, mekânınız cennet olsun.”


 Şehitler Anıtı’ndaki törenin ardından Muğla’daki yeni ve eski mezarlıklarda bulunan Şehitlikler ziyaret edilerek, şehitler için Kur'an'ı Kerim okundu, dua edildi ve mezarlarına kırmızı karanfiller bırakıldı. Şehitlik ziyaretlerinin ardından program Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde devam etti.


 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılı nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Muğla Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Ortaokulu Müdürü Savaş Sinan Koca tarafından yapıldı.
 
Konuşmanın ardından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödülleri Vali Esengül Civelek tarafından verildi.
 
Ödül töreninin ardından Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro sahnelendi.
 
Programın ardından Vali Esengül Civelek, Şehit aileleri ve gazilerle düzenlenen yemekte bir araya geldi.
 
Daha sonra Vali Civelek ve beraberindeki protokol üyeleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Muğla Müftülüğünün Kurşunlu Meydan’ında ortaklaşa düzenlediği Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlit ve lokma ikramı programına katıldı.